ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Bilirkişi Raporu ile Kaza Tespit Tutanağının Çelişmesi

11-10-2020 - 1763

Bilirkişi Raporu ile Kaza Tespit Tutanağının Çelişmesi


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi
2016/10049
2019/4244
2019-04-08

Özet:

  • İnceleme konusu olaya bakıldığında; kaza tespit tutanağına göre kaza, yerleşim yeri içi sayılan yolda karşıdan kaşıya geçiş yapan davacıya davalı aracının çarpması şeklinde gerçekleşmiş olup; tutanakta, davalı sürücünün trafik işaretlerine uymama nedeniyle tali kusurlu ve davacının da yol içinde yürüme nedeniyle asli kusurlu olduğu şeklinde tespit yapıldığı görülmektedir.
  • Mahkeme tarafından da benimsenen, ceza yargılamasında alınan bilirkişi raporunda ise, kavşak alanında sola dönüş yapmak isteyen davalı sürücünün, kavşak başından karşıya geçiş yapan davacıya ilk geçiş hakkını vermemesi ve doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapması nedeniyle kazada tam kusurlu olduğu yönünde görüş bildirilmiş; ceza mahkemesi tarafından, anılan rapor benimsenerek sürücü sanığın tam kusurlu olduğu gerekçesiyle kesin adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.
  • Ceza mahkemesi kararı temyiz incelemesinden geçmediği gibi, esas alınan rapordaki tespitler, kaza tespit tutanağındaki tespitlerle çelişkilidir.
  • Bu durumda mahkemece; ceza mahkemesinin, davacının yaralanması ile sonuçlanan olaydaki kusur durumlarına ilişkin tespitinin, maddi olgu olarak kabul edilemeyeceği raporlar arasındaki çelişkiyi de gideren, ayrıntılı, gerekçeli, denetime elverişli bir rapor alınıp oluşacak sonuca göre karar verilmesi gerekmektedir.

-K A R A R-

Davacı vekili, davalıların işleten/ sürücüsü ve trafik sigortacısı olduğu aracın davacıya çarpmasıyla oluşan kazada, vücudunda kemik kırıkları oluşacak biçimde yaralanan davacının işgöremez hale geldiğini, tedavi gideri yapmak zorunda kaldığını belirterek fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyl......

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!


ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
kaza tespit tutanak bilirkişi rapor çelişki trafik maddi tazminat
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları