ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Kariye Camiinin Diyanet İşleri Başkanlığına Devredilmesi

25-09-2020 - 715

Kariye Camiinin Diyanet İşleri Başkanlığına Devredilmesi


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Danıştay 10. Daire
2019/11776
2019/7680
2019-11-11

Özet:

  • Dava konusu Bakanlar Kurulu Kararı, 2762 sayılı Kanunun anılan 10. maddesinde öngörülen şartlardan hiçbiri gerçekleşmeden alınmış, gerekli şekil şartlarına da uyulmamıştır.
  • Zira Kariye Camii'nin, “cami olarak kullanılmasında” kanuna ve kamu düzenine aykırılıktan ya da Kariye Camii'nin işe yaramaz bir hâle geldiğinden söz edilemeyeceği gibi, Bakanlar Kurulu Kararına dayanak oluşturmak üzere, Vakıflar Genel Müdürlüğü İdare Meclisinin konuya ilişkin herhangi bir teklifi de bulunmamaktadır.
  • Öte yandan dava konusu Bakanlar Kurulu Kararıyla yapılan tahsis, vakfedeni tarafından ibadethane olarak kullanılmak kaydıyla vakfedilmiş bir taşınmazın "depo" ve müze olarak kullanılması amacına matuf olup, yukarıdaki şartlar var olsa dahi, dava konusu işlemi maksat yönünden açıkça sakatlamaktadır.
  • Bu durumda, yukarıda alıntılanan kanun hükümleri, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarının birlikte değerlendirilmesinden, dava konusu Bakanlar Kurulu Kararında hukuka uygunluk bulunmamaktadır.

 

DAVANIN KONUSU :

29/08/1945 tarih ve 3/3054 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının İstanbul İli, Fatih İlçesindeki Kariye Camii'nin müze ve müze deposu olarak kullanılmak üzere Millî Eğitim Bakanlığına tahsisine ilişkin kısmının iptali istenilmektedir.

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!
ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
camii kariye camii müze müze deposu milli eğitim bakanlığı tahsis bakanlar kurulu iptal vakıf hayrat taşınmaz
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları