ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Dini Duygular - Nitelikli Dolandırıcılık

21-09-2020 - 768

Dini Duygular - Nitelikli Dolandırıcılık


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 15. Ceza Dairesi
2017/12775
2020/590
2020-01-21

Özet:

  • Alacaklarını tahsil edemediğini söyleyen kişiden, "Cinlerim var, onlar vasıtasıyla çözüm bulurum" diyerek para alan sanığın, katılanın dini duygularını kullanarak hileli hareketlerle dolandırdığı anlaşıldığından sanığın 5237 sayılı TCK'nın 158/1-a maddesi uyarınca mahkumiyeti yerine yazılı şekilde beraatine dair hüküm kurulması, kanuna aykırıdır.

 
MAHKEMESİ :Ağır Ceza Mahkemesi

SUÇ : Dolandırıcılık

HÜKÜM : Beraat

Dolandırıcılık suçundan sanığın beraatine ilişkin hüküm, O yer Cumhuriyet savcısı tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Katılan ...'ın, ...ve ... isimli kişilerden olan bir miktar alacağını hukuki yollara başvurmasına rağmen alamadığı, katılanın daha önceden namını duyduğu ve daha öncesinden de tanıdığı... merkezde bulunan ... imamı sanık ... ... ile 2013 yılı Mayıs ayı başlarında, PTT yanında bulunan bir çay bahçesinde karşılaştıkları, katılanın sanığa durumu anlatması üzerine, sanığın cinleri vasıtasıyla bu duruma bir çözüm bulabileceğini söylediği, sanığın katılandan buna karşılık olarak 2.000 TL para talep ettiği, katılanın sanığa orada 700 TL para verdiği iddia edilen olayda; sanığın katılanın dini duygularını kullanarak hileli hareketlerle dolandırdığı anlaşıldığından sanığın 5237 sayılı TCK'nın 158/1-a maddesi uyarınca mahkumiyeti yerine yazılı şekilde beraatine dair hüküm kurulması,

Kanuna aykırı olup, O yer Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden, 5320 sayılı Kanun'un 8/1. maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK'nın 321. maddesi uyarınca, hükmün BOZULMASINA, 21.01.2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

kaynak: (www.corpus.com.tr) 

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
dini duygular nitelikli dolandırıcılık
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları