ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Yağma Eyleminin Silahla Ve Konutta Gerçekleşmesi

26-09-2020 - 722

Yağma Eyleminin Silahla Ve Konutta Gerçekleşmesi


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 6. Ceza Dairesi
2017/2437
2020/240
2020-01-30

Özet:

  • Mağdur ...'ya karşı yağma eylemini silahla ve konutta gerçekleştiren sanık hakkında 5237 sayılı TCK'nin 149. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendinin yanında (d) bendi ile de uygulama yapılması, aynı kanunun 61. maddesi uyarınca temel cezanın buna göre belirlenmesi gerektiğinin düşünülmemesi karşı temyiz bulunmadığından bozma nedeni yapılmamıştır.

 
MAHKEMESİ :Ağır Ceza Mahkemesi

SUÇ : Nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma

HÜKÜM : Mahkumiyet, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına

Yerel Mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle; başvurunun nitelik, ceza türü, süresi ve suç tarihine göre dosya görüşüldü:

Sanık hakkında kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan kurulan hükme karşı yapılan temyiz itirazının incelenmesinde;

Sanık hakkında 5271 sayılı CMK’nin 231/5. maddesi gereğince kurulan “Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” ilişkin kararın, aynı Yasa maddesinin 12. fıkrası gereğince temyizi olanaklı olmayıp itirazı olanaklı kararlardan olması nedeniyle ve 5271 sayılı CMK'nin 264/1. maddesi uyarınca, yasa yolu ile merciinde yanılmanın yasa yoluna başvuru hakkını ortadan kaldırmayacağından, aynı maddenin 2. fıkrasına göre itirazı incelemeye yetkili ve görevli mahkemeye iletilmek üzere, dosyanın mahalline İADESİNE,

Sanık hakkında nitelikli yağma suçundan kurulan hükme karşı yapılan temyiz itirazının incelenmesine gelince;

Mağdur ...'ya karşı yağma eylemini silahla ve konutta gerçekleştiren sanık hakkında 5237 sayılı TCK'nin 149. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendinin yanında (d) bendi ile de uygulama yapılması, aynı kanunun 61. maddesi uyarınca temel cezanın buna göre belirlenmesi gerektiğinin düşünülmemesi karşı temyiz bulunmadığından bozma nedeni yapılmamıştır.

Dosya ve duruşma tutanakları içeriğine, toplanıp karar yerinde incelenerek tartışılan elverişli kanıtlara, gerekçeye ve Hakimler Kurulunun takdirine göre, sanık ... savunmanının temyiz itirazları yerinde görülmemiş olduğundan reddiyle, eleştiri dışında usul ve kanuna uygun bulunan hükmün tebliğnameye uygun olarak ONANMASINA, 30/01/2020 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.

kaynak:(www.corpus.com.tr)

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
Yağma Eyleminin Silahla Konutta Gerçekleşmesi
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları