ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Avukat - Zimmet Suçunun Yasal Unsurlarının Oluşmaması

21-09-2020 - 929

Avukat - Zimmet Suçunun Yasal Unsurlarının Oluşmaması


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 15. Ceza Dairesi
2017/6322
2019/9172
2019-10-01

Konya Barosuna kayıtlı avukat olarak görev yapan sanığın, katılan vekili olarak Konya 2. İdare Mahkemesinde katılanın davacı Başbakanlık Özelleştirme Başkanlığının davalı olduğu, katılanın ...A.Ş.’de çalıştığı döneme ilişkin kıdem tazminat alacağı için açtığı davayı kazanması üzerine katılan adına Konya 6. İcra Müdürlüğü aracıyla yürüttüğü icra takibinde katılanın alacağı olan 20.984,80 TL tahsil etmesine rağmen katılana vermeyip parayı mal edindiği şeklinde gerçekleşen eyleminin hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu oluşturduğuna dair mahkemenin kabulünde bir isabetsizlik görülmemiştir.

Sanığın eyleminin vekalet ilişkisinden kaynaklanması nedeniyle zimmet suçunun yasal unsurlarını oluşturmadığı, eylemin bu hali ile hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu oluşturduğu anlaşıldığından tebliğnamedeki bozma düşüncesine iştirak edilmemiştir.

Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre;sanığın suçu işlemediğine ve hakkında lehe kanun maddelerinin uygulanmadığına dair temyiz itirazlarının reddiyle, hükmün ONANMASINA, 01/10/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
avukat zimmet suçunun yasal unsurlarının oluşmaması
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları