ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Trafik Kazası - Manevi Tazminata Hükmedilme Yöntemi

08-10-2020 - 895

Trafik Kazası - Manevi Tazminata Hükmedilme Yöntemi


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi
2016/11806
2019/5614
2019-05-07

Özet:

  • Manevi tazminat zenginleşme aracı olmamakla beraber, bu yöndeki talep hakkındaki hüküm kurulurken olay sebebiyle duyulan acı ve elemin kısmen de olsa giderilmesi amaçlanmalı ve bu sebeple tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile birlikte olayın meydana geliş şekli ve tarafların kusur durumu da gözönünde tutularak, özel haller dikkate alınarak, hak ve nasafet kuralları çerçevesinde bir sonuca varılmalıdır. Zira, kanunun takdir hakkı verdiği hallerde hakimin hak ve nasafete göre hükmedeceği öngörülmüştür.
  • Belirtilen hususlar ve özellikle; olayın meydana geliş şekli, tarafların kusur durumu, vefat eden Berrin'in yaşı ve olay tarihi dikkate alındığında, davacılar için takdir olunan manevi tazminatların az olduğu görülmüş ve hakkaniyete uygun şekilde manevi tazminatlara hükmedilmek üzere kararın bozulması gerekmiştir.

-K A R A R-

Davacılar vekili, müvekkillerinden ... ve İklima'nın kızı, diğer müvekkillerinin ablaları olan Berrin'in 27/06/2014 tarihinde ışıklı yaya geçidinden geçmek isterken, kırmızı ışıkta durmayan, aşırı süratli olan ve davalılardan sürücü ... idaresindeki aracın çarpması sonucunda henüz on yedi yaşında iken hayatını kaybettiğini belirterek, şimdilik 400,00 TL destekten yoksun kalma tazminatının tüm davalılardan müştereken ve müteselsilen, ayrıca davacılar anne ve baba için 50.000,00'er TL, kardeşler için 25.000,00'er TL manevi tazminatın davalılar ... ve ...'tan müştereken ve müteselsilen tahsiline ... verilmesini talep etmiş, yargılama sırasında maddi tazminata yönelik davalarından feragat ettiklerini bildirmiştir.

Davalı ...Ş. vekili ile diğer davalılar, davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece, davacıların maddi tazminata yönelik davalarının vaki feragat nedeniyle reddine, manevi tazminata yönelik davalarının kısmen kabulü ile baba ... ve anne İklima bakımından 10.000,00'er TL, kardeşler ... ile ... Sude bakımından 5.000,00'er TL manevi tazminatın, davalılar ... ile ...'tan kaza tarihi olan 27/06/2014 tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte alınarak davacılara ödenmesine ... verilmiş; hüküm, davacılar vekilince temyiz edilmiştir.

Dava trafik kazası sonucunda ölüm nedeniyle maddi ve manevi tazminat istemine ilişkindir.

Manevi tazminat zenginleşme aracı olmamakla beraber, bu yöndeki talep hakkındaki hüküm kurulurken olay sebebiyle duyulan acı ve elemin kısmen de olsa giderilmesi amaçlanmalı ve bu sebeple tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile birlikte olayın meydana geliş şekli ve tarafların kusur durumu da gözönünde tutularak, 6098 sayılı TBK'nın 56. maddesindeki özel haller dikkate alınarak, hak ve nasafet kuralları çerçevesinde bir sonuca varılmalıdır. Zira, M.K'nın 4.maddesinde, kanunun takdir hakkı verdiği hallerde hakimin hak ve nasafete göre hükmedeceği öngörülmüştür.

Belirtilen hususlar ve özellikle; olayın meydana geliş şekli, tarafların kusur durumu, vefat eden Berrin'in yaşı ve olay tarihi dikkate alındığında, davacılar için takdir olunan manevi tazminatların az olduğu görülmüş ve hakkaniyete uygun şekilde manevi tazminatlara hükmedilmek üzere kararın bozulması gerekmiştir.

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle, davacılar vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün BOZULMASINA, peşin alınan harcın istek halinde temyiz eden davacılara geri verilmesine, 07/05/2019 gününde oybirliğiyle ... verildi. 

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
manevi davacılar tarafların tazminat takdir olayın geliş manevi tazminat
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları