ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Kasten Yaralama - Haksız Tahrik

25-09-2020 - 701

Kasten Yaralama - Haksız Tahrik


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 3. Ceza Dairesi
2020/468
2020/3932
2020-02-26

Özet:

  • Sanığın aşamalarda kendilerine ait olan çoban köpeğinin müşteki tarafından satıldığını duymaları üzerine inceleme dışı sanıklarla müştekinin evine gittikleri ve müştekinin kendilerine küfrettiğini ve çıkan arbedede müştekinin dosyada mevcut adli raporda belirtildiği şekilde yaralandığını savunduğu olayda sanık lehine TCK'nin 29. maddesinde düzenlenen haksız tahrik hükümlerinin asgari seviyede uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi" gerekçesi ile kararın bozulduğu ve bozma ilamımıza uyulmasına karar verildiği halde, sanık hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanmamasına karar verilmesi suretiyle fazla ceza tayin edilmesi bozmayı gerektirmiştir.

 

Mahalli mahkemece bozma üzerine verilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunarak;

Gereği görüşülüp düşünüldü:

Yerinde görülmeyen diğer temyiz sebeplerinin reddine, ancak;

Dairemizin 12.09.2018 tarih ve 2017/18335 Esas ve 2018/12706 Karar sayılı bozma ilamı ile " Sanığın aşamalarda kendilerine ait olan çoban köpeğinin müşteki tarafından satıldığını duymaları üzerine inceleme dışı sanıklarla müştekinin evine gittikleri ve müştekinin kendilerine küfrettiğini ve çıkan arbedede müştekinin dosyada mevcut adli raporda belirtildiği şekilde yaralandığını savunduğu olayda sanık lehine TCK'nin 29. maddesinde düzenlenen haksız tahrik hükümlerinin asgari seviyede uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi" gerekçesi ile kararın bozulduğu ve bozma ilamımıza uyulmasına karar verildiği halde, sanık hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanmamasına karar verilmesi suretiyle fazla ceza tayin edilmesi,

Bozmayı gerektirmiş, sanığın temyiz sebepleri bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün bu nedenle 6723 sayılı Kanun'un 33. maddesiyle değişik 5320 sayılı Kanun'un 8/1. maddesi ile yürürlükte bulunan 1412 sayılı CMUK'un 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 26/02/2020 gününde oy birliğiyle karar verildi.

Not: (www.corpus.com.tr) 

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
kasten yaralama haksız tahrik çoban köpeği arbede adli rapor tck
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları