ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Gerçeğe Aykırı Reçete Düzenleme

25-09-2020 - 1073

Gerçeğe Aykırı Reçete Düzenleme


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay Ceza Genel Kurulu
2003/256
2004/15
2004-01-27

Özet:

  • Sanık Sunay'ın görevde yetkiyi kötüye kullanma, sanık Ergin'in kamu kurumunu dolandırmak ve resmi belgede sahtecilik suçlarından beraetlerine karar verilen olayda Özel Daire ile Yerel Mahkeme arasındaki uyuşmazlık, sanıklara atılı suçların sabit olup olmadığı hususuna ilişkindir.
  • Sanık Ergin'in eylemleri ile zincirleme biçimde resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarını işlediği kanıtlandığından, sanığın atılı suçlardan beraatine ilişkin Yerel Mahkeme direnme hükmü isabetsiz olup, bozulmasına karar verilmelidir.
  • Sanığın hekim olarak kişisel görevlerinin yanı sıra klinik şefi olarak idari görevlerinin de bulunması, esasen serviste 5 uzman hekimle birlikte çalışması gerekirken, uzun süredir tek uzman hekim olarak sadece asistanlarla çalışmak zorunda kalması, hasta sayısının fazlalığı, akademik kariyeri nedeniyle çeşitli kongre ve sempozyumlara katılarak bildiri sunmak ve hastanede uzmanlık eğitimi alan doktorların tez çalışmaları ile eğitimlerine katkıda bulunmak gibi fazla mesai harcanmasını zorunlu kılan görevlerinin de bulunması karşısında,
  • Sanığın uzun süredir birlikte çalıştığı asistanına güvenip, içeriğindeki değişiklikleri fark etmeksizin sahte order ile reçeteleri imzalamak şeklindeki eyleminin mevcut iş yoğunluğu nedeniyle karşılaşılması olağan bir beşeri hata olarak kabul edilmesi gerektiği, bu nedenle sanığa yüklenen suçun unsurlarının somut olayda gerçekleşmediği anlaşılmaktadır. Bu itibarla, sanık Sunay'ın beraatine ilişkin Yerel Mahkeme direnme hükmünün onanmasına karar verilmelidir.

 

Resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından sanık Ergin Özaltın ile görevde yetkiyi kötüye kullanma suçundan sanık Sunay Sandıkçı'nın beraatlerine, sanık Mustafa Onkur'un nitelikli dolandırıcılık, sanık Sahragül Yılmaz'ın görevde yetkiyi kötüye kullanma su-çunda......

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!


ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
resmi belge sahtecilik dolandırıcılık görevde yetki kötüye kullanma gerçeğe aykırı reçete düzenleme
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları