ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Emekli Maaşı Alan Kişinin Açtığı Hizmet Tespit Davası

04-10-2020 - 2514

Emekli Maaşı Alan Kişinin Açtığı Hizmet Tespit Davası


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 21. Hukuk Dairesi
2019/59
2019/7366
2019-12-02

Özet:

  • İhtilaflı dönemde kurumdan yaşlılık aylığı almakta olan davacının, davalı işveren nezdinde geçen 16/06/2012-10/03/2015 tarihleri arasında hizmetlerinin tespitine karar verilmesini talep ettiği, Mahkemece sosyal güvenlik destek primi ile çalıştığının tespitine karar verildiği, davacının tekrar çalışmaya başladığı tarih itibariyle yukarıda yer alan yasal düzenleme doğrultusunda Kurum'a destek primine tabi olarak çalışacağına dair yapmış olduğu herhangi bir yazılı başvurusu bulunmadığı anlaşılmaktadır.
  • Davacının talebinin yaşlılık aylığı kesilerek tüm sigorta kollarına tabi olarak hizmetlerinin tespiti istemi olduğu anlaşılması karşısında, tespitine karar verilen tarihten önce, Kuruma sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışmak istediğine dair başvurusu bulunmadığı değerlendirilmeden, sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalıştığının tespitine karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.
  • Bu takdirde davacının sadece yaşlılık aylığı kesilerek tüm sigorta kollarına tabi olarak hizmetinin tespiti isteminde bulunabilmesi mümkün olduğundan, tespite karar verilen tarihten önce Kuruma sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışmak istediğine dair başvurusu bulunmayan davacının sosyal güvenlik destek primine tabi sigortalılık hizmet sürelerinin tespitine hükmedilemeyeceği değerlendirilerek karar verilmelidir.

KARAR

A)Davacı İstemi; Davacı vekili, davacının davalıya ait işyerinde 16/06/2012-10/03/2015 tarihleri arasında aralıksız çalıştığının tespitine karar verilmesini talep etmiştir.

B) Davalıların Cevapları; Davalı vekili, davacın ile müvekkili şirket arasında işçi işveren ilişkisi bulunmadığından b......

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!


ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
ihtilaflı dönem yaşlılık aylığı hizmet tespit destek primi sosyal güvenlik yazılı başvuru sigorta
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları