ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Tazminat Davasında SGK nın Davaya Dahil Edilmesi

13-10-2020 - 2079

Tazminat Davasında SGK nın Davaya Dahil Edilmesi


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 17. Hukuk Dairesi
2016/8828
2019/3484
2019-03-25

Özet:

  • Davacı vekili, dava dilekçesinde davasını G. ve R.’e yöneltmiş, hakkında hüküm kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı dava açılırken davalı olarak gösterilmemiş, verilecek hüküm SGK Başkanlığı’nı da etkileyebileceği gerekçesi ile dahili dava dilekçesinin tebliği suretiyle davaya davalı sıfatıyla dahil edilmiş ve mahkemece davacının SGK tarafından karşılanmayan tedavi giderlerine ilişkin bir talebi olmaması nedeni ile açılan davanın dahili davalı SGK Başkanlığı yönünden reddine, karar verilmiş, SGK Başkanlığı lehine vekalet ücretine hükmedilmemiştir.
  • İhbar olunan kimse usul kuralları gereği davada davalı sıfatını kazanamayacağı gibi bu kişi aleyhine hüküm de kurulamaz. Yargılama sonunda hüküm sadece davada taraf olanlara yönelik olarak verilebilir. Bu kural uyarınca dava dilekçesinde davalı olarak gösterilmeyen taraf, dava açıldıktan sonra ek bir dilekçe ile davaya dahil edilemeyeceği gibi “mecburi dava arkadaşlığı” dışında ıslah yolu ile dahi taraf değiştirilemez. Ancak, aynı madde hükmüne aykırı olarak ihbar olunan hakkında da hüküm verilmişse ihbar olunan hükmün kendisine ilişkin bölümünü kendi adına temyiz edebilir.”
  • Buna göre aleyhinde davacı tarafından usulen açılmış bir dava olmaması nedeniyle ihbar olunan Sosyal Güvenlik Kurumu davada taraf olmadığı gibi, mahkemece yargılama sonunda ihbar olunan aleyhinde hüküm kurulmadığından hükmü temyiz etmekte hukuki yararı bulunmamaktadır.

-K A R A R-

 Davacı vekili; davalı R…. ……..'in maliki olduğu, sevk ve idaresinde bulunan, davalı sigorta şirketi nezdinde ZMMS poliçesi ile sigortalı araç ile müvekkillerinin yolcu olarak içinde bulunduğu, dava dışı Ö. K.'nın sevk ve idaresindeki araca çarpması neticesinde 12.05.2013 tarihinde ......

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!


ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
sgk ihbar tazminat dahili davalı temyiz hukuki yarar taraf
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları