ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Kambiyo Senedi - Cebir ve Tehdit - Menfi Tespit

25-09-2020 - 1921

Kambiyo Senedi - Cebir ve Tehdit - Menfi Tespit


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 16. Hukuk Dairesi
2017/3612
2020/68
2020-01-17

Özet:

  • Dava; kambiyo senedinin cebir tehdit ve hile ile meydana getirilmesi iddiasına dayalı menfi tespit istemine ilişkindir.
  • Mahkemece her iki tarafında da senet sebebini " talil ettiği" gerekçesi ile ispat yükünün yer değiştirmediğini kabul etmiştir.
  • Senette bulunan malen kaydı hakkında davacı yan talil etmemiştir. Davacı yanın iddiası senedin cebir ve tehdit ile senedin düzenlettirdiği yönündedir. Senet metnini talil eden taraf davalı yandır. Bu nedenle somut olayda ispat külfeti alacaklı olduğunu iddia eden taraftadır.
  • Davalı/alacaklı yan senede doğrudan atıf yapılan sözleşmeyi de delil olarak göstermiştir. Davacı yan sözleşmedeki imzasını inkar etmiş olmakla birlikte aldırılan Adli Tıp Raporunda imzanın davacının eli ürünü olduğu kanıtlanmıştır.
  • Sözleşmede senedi doğrular şekilde aynı miktar borç ikrar edilmiş, davaya konu senedin bu borç için verildiği, ödenmediği takdirde senedin tahsil kabiliyeti kazanacağı da sözleşmede kararlaştırılmıştır.
  • Gerek ceza soruşturması sonucuna, gerek dinlenen tanık anlatımlarına ve gerekse dosyada toplanan tüm delillere göre sözleşme ve sözleşmenin atıf yaptığı senedin cebir şiddet ve tehdit ile kazanıldığı kanıtlanamamış olmakla, sözleşmede bir borç ikrarı da mevcut olmakla davanın bu gerekçe ile reddi gerektiğinden, gerekçesi değiştirilen kararın kaldırılarak yeniden hüküm kurulmasına karar vermek gerekmiştir.

 

İstinaf incelemesi üzerine Dairemize gelen dosya incelendi;

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ: İLK DERECE MAHKEMESİNE AÇILAN DAVADA A-)Açılan dava ve iddia : Davacı vekili dava dilekçesi ile; müvekkilinin 07/02/2013 tarihinde oğlu ... tarafından aranarak işyerine gelmesinin gerekti......

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!


ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
kambiyo senedi cebir tehdit hile iddia menfi tespit
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları