ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Hizmet Nedeniyle Görevi Kötüye Kullanma

25-09-2020 - 690

Hizmet Nedeniyle Görevi Kötüye Kullanma


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 15. Ceza Dairesi
2017/12779
2020/591
2020-01-21

Özet:

  • Sanığın, İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak görev yaptığı,katılan ...’ın vekilliğini üstlenip katılanın iki adet senedinin tahsil etmesi için ... 12. İcra Müdürlüğü'nün 2007/3218 Esas sayılı dosyası ile borçlu aleyhine icra takibi başlattığı, bu icra takibi nedeni ile parayı borçludan haricen tahsil ettiği ancak; müvekkili olan katılana vermediği iddia edilen olayda;sanığın tanıktan para aldığına dair icra dosyasının borçlusu olan tanığın beyanı ve tahsilata dair sanığın imzası bulunmayan belgelerden başka delil elde edilemediği anlaşıldığından mahkemenin kabulünde bir isabetsizlik görülmemiştir.

 

Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçundan sanığın beraatine ilişkin hüküm, o yer Cumhuriyet savcısı tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Sanığın, İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olarak görev yaptığı,katılan ...’ın vekilliğini üstlenip katılanın iki adet senedinin tahsil etmesi için ... 12. İcra Müdürlüğü'nün 2007/3218 Esas sayılı dosyası ile borçlu aleyhine icra takibi başlattığı, bu icra takibi nedeni ile parayı borçludan haricen tahsil ettiği ancak; müvekkili olan katılana vermediği iddia edilen olayda;sanığın tanıktan para aldığına dair icra dosyasının borçlusu olan tanığın beyanı ve tahsilata dair sanığın imzası bulunmayan belgelerden başka delil elde edilemediği anlaşıldığından mahkemenin kabulünde bir isabetsizlik görülmemiştir.

Yapılan yargılama sonunda, yüklenen suçu işlediğinin sabit olmadığı gerekçe gösterilerek mahkemece kabul ve takdir kılınmış olduğundan, O yer cumhuriyet savcısının sanığın suçu işlediğine dair temyiz itirazlarının reddiyle, beraatine ilişkin hükmün ONANMASINA, 21/01/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Not: (www.corpus.com.tr) 

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
hizmet görev kötüye kullanma tck avukat icra takibi
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları