ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Hırsızlık - Yetersiz Delil Sebebi İle Beraat

26-09-2020 - 1033

Hırsızlık - Yetersiz Delil Sebebi İle Beraat


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 2. Ceza Dairesi
2019/11392
2020/1237
2020-01-21

Özet:

  • Sanıkların kiraladıkları araç içinde yakalandıkları, yakalandıklarında başka dosya müştekisine ait suça konu trafo yağlarının ele geçirildiği, sanıkların kiraladıkları aracın GPRS bilgileri incelendiğinde müştekilerin ortak kullandıkları trafonun yanında 7 dakika kadar durduğunun tespit edildiği, müşteki ve katılanlar ile ... 'ın alınan ifadelerinde tarlalarında bulunan trafodan yağ hırsızlığının ne zaman yapıldığını bilmediklerini, uzun süredir kontrol etmediklerini, kolluk görevlilerinin uyarması üzerine yaptıkları kontrolde 250 litre trafo yağının çalındığını tespit ettikleri, sanıkların aşamalarda alınan savunmalarında üzerlerine atılı suçu işlemediklerini beyan ettikleri gözetildiğinde sanıkların kiraladıkları aracın olay yerinde bekleme yapması dışında, sanıkların üzerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, mahkumiyete yeter nitelikte kesin ve inandırıcı delil bulunmaması nedeniyle sanıklar hakkında beraat kararı verilmesi gerekir.

 
MAHKEMESİ :Asliye Ceza Mahkemesi

SUÇ : Hırsızlık

HÜKÜM : Mahkumiyet

Dosya incelenerek gereği düşünüldü;

Sanıkların 21/11/2014 tarihinde kiraladıkları araç içinde yakalandıkları, yakalandıklarında başka dosya müştekisine ait suça konu trafo yağlarının ele geçirildiği, sanıkların kiraladıkları aracın GPRS bilgileri incelendiğinde ... ilçesi ...Mahallesinde müştekilerin ortak kullandıkları trafonun yanında 7 dakika kadar durduğunun tespit edildiği, müşteki ... ve katılanlar ... ile ... 'ın alınan ifadelerinde tarlalarında bulunan trafodan yağ hırsızlığının ne zaman yapıldığını bilmediklerini, uzun süredir kontrol etmediklerini, kolluk görevlilerinin uyarması üzerine yaptıkları kontrolde 250 litre trafo yağının çalındığını tespit ettikleri, sanıkların aşamalarda alınan savunmalarında üzerlerine atılı suçu işlemediklerini beyan ettikleri gözetildiğinde sanıkların kiraladıkları aracın olay yerinde bekleme yapması dışında, sanıkların üzerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, mahkumiyete yeter nitelikte kesin ve inandırıcı delil bulunmaması nedeniyle sanıklar hakkında beraat kararı verilmesi gerekirken yazılı şekilde mahkumiyetlerine karar verilmesi,

Bozmayı gerektirmiş, sanıkların temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükümlerin bu sebepten dolayı BOZULMASINA, 21/01/2010 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

kaynak: (www.corpus.com.tr)

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
Hırsızlık Yetersiz Delil Sebebi Beraat
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları