ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Fazla Çalışma Ücretinin Hesabı

26-09-2020 - 747

Fazla Çalışma Ücretinin Hesabı


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi
2016/19592
2020/6904
2020-07-01

Özet:

  • Davacının fazla çalışma yapıp yapmadığı ve fazla çalışma ücret hesabı yönünden taraflar arasında uyuşmazlık bulunmaktadır. 
  • Davacı işçi iddiasını tanık beyanları ile ispata çalışmış davalı işveren müşteri ziyaretlerinde kullanılan el terminali dökümlerine dayanmıştır. 
  • Mahkemece davalının savunması üzerinde durulmaksızın ve sunulan kayıtların günlük ve haftalık çalışma sürelerini ispat yönünden bir etkisinin olup olmadığı değerlendirilmeden eksik inceleme ile karar verilmesi hatalıdır. 
  • Dairemiz uygulamasında primli çalışmalarda fazla çalışma ücreti hesabı %150 zamlı olarak yapılmayıp fazla çalışma ücretinin zamsız kısmının primle karşılandığı kabul edilerek zam kısmı olan 0,50 oran üzerinden hesap yapılmaktadır. 
  • Yargıtay uygulamasında temel ücret ile aylık prim tutarı arasına oran kurulmak sureti ile primin fazla çalışmayı karşılama oranından söz edilerek hesaplama yapılması yöntemi benimsenmemiştir. 
  • Bu nedenle davacının fazla çalışma ücreti, saat ücretinin 0,50 oranı üzerinden hesaplanmalı, inceleme ve araştırma sonrasında belirlenecek olan miktardan takdiri indirim hususu da düşülerek bir karar verilmelidir.

 

Taraflar arasında görülen dava sonucunda verilen kararın, temyizen incelenmesi davalı vekili tarafından istenilmekle, temyiz taleplerinin süresinde olduğu anlaşıldı. Dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!
ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
Fazla Çalışma Ücretinin Hesabı
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları