ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Bonoda Yetkili Temsil - Tüzel Kişiliğin Temsili

02-01-2022 - 272

Bonoda Yetkili Temsil - Tüzel Kişiliğin Temsili


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi
2021/2888
2021/7231
2021-07-01

Özet:

Dosyada mevcut Rak İnternational Companıes (Resül Hayme Uluslararası Şirketleri Ticaret Sicili) tarafından gönderilen 04.02.2015 tarihli faaliyet belgesinde... "... Emirlikleri Resül Hayme Hükümeti Serbest Ticaret Bölgesi Dairesi nezdinde IC/498/08 sicil numarasıyla bir Uluslararası Şirket olarak usulünce tescil edilmiş bulunduğu ve şirketin tek hissedarı ve yönetim kurulu üyesinin ... olduğunun bildirildiği ancak senet tanzim tarihinde adı geçenin yetkili olup olmadığının bahsi geçen belgede açıkça belirtilmediği görülmektedir. Bu durumda bononun tanzim tarihi itibariyle yürürlükte olan 6102 Sayılı TTK.nun 778/2-e maddesi uyarınca bono hakkında da uygulanması gereken aynı kanunun 678.maddesi uyarınca, yetkisiz temsilcinin, düzenlediği bonodan dolayı şahsen sorumlu olacağı gözetilerek, mahkemece bononun tanzim tarihi 02.08.2013 tarihi itibariyle şirketin temsil durumunun ilgili kurumlardan araştırılıp tespit edilmek suretiyle oluşacak sonuca göre karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.

Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hâkimi ... tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görü......

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!


ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
bono yetkili temsil tüzel kişiliğin temsili bonoda yetkili temsil
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları