Avukat - Görevi Kötüye Kullanma

21-09-2020 - 340

Avukat - Görevi Kötüye Kullanma


Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 15. Ceza Dairesi
2017/7867
2019/9682
2019-10-09

Özet:

  • Sanığın, Konya Barosuna kayıtlı avukat olarak görev yaptığı, sanığın katılanın hamili olduğu iki adet bonoyu tahsil amacıyla ve icra masrafları için 1000 TL para aldığı ancak bu bonolarla ilgili herhangi bir işlem yapmadığı, bonoları ve masrafı için aldığı parayı iade etmediği ve bu şekilde hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu işlediğinin iddia edildiği olayda; 
  • Sanığın vekilliğini üstlendiği katılandan takibe koymak için iki adet bono ve masraflar adı altında 1000 TL para almasına rağmen üstlendiği işle ilgili hiç bir işlem yapmaması şeklinde gerçekleşen eyleminin TCK’nın 257. maddesi kapsamında görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğu gözetilmeden, yazılı şekilde sanığın beraatına hükmedilmesi kanuna aykırıdır.

 
MAHKEMESİ :Ağır Ceza Mahkemesi

SUÇ : Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma

HÜKÜM : Beraat

Hizmet nedeni ile güveni kötüye kullanma suçundan sanığın beraatine ilişkin hüküm, katılan vekili tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Sanığın, Konya Barosuna kayıtlı avukat olarak görev yaptığı, sanığın katılanın hamili olduğu iki adet bonoyu tahsil amacıyla ve icra masrafları için 1000 TL para aldığı ancak bu bonolarla ilgili herhangi bir işlem yapmadığı, bonoları ve masrafı için aldığı parayı iade etmediği ve bu şekilde hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu işlediğinin iddia edildiği olayda; sanığın vekilliğini üstlendiği katılandan takibe koymak için iki adet bono ve masraflar adı altında 1000 TL para almasına rağmen üstlendiği işle ilgili hiç bir işlem yapmaması şeklinde gerçekleşen eyleminin TCK’nın 257. maddesi kapsamında görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğu gözetilmeden, yazılı şekilde sanığın beraatına hükmedilmesi,

Kanuna aykırı olup, katılan vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün bu nedenlerle, 5320 sayılı Kanun'un 8/1. maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK'nın 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 09/10/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

kaynak: (www.corpus.com.tr) 

KARARI YAZDIR / DİNLE


Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Öne Çıkanlar


Avukat Web Sitesi