ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Kamu İhalesi - Vekaletsiz İş Görme

24-09-2020 - 1302

Kamu İhalesi - Vekaletsiz İş Görme


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 15. Hukuk Dairesi
2019/842
2019/4469
2019-11-11

Özet:

  • Davalı Bakanlık kamu kurumu olup 4734 ve 4735 sayılı Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'na göre davacı ile usulüne uygun şekilde ihale yapılarak yada diğer yöntemlerle sözleşme ilişkisi kurulmamış ise de, dosya kapsamından davacının ... Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda öğrencilerin banyo yaptığı bölümde boyler makinasında onarım işini yaptığı anlaşılmaktadır.
  • Bu halde davacı 818 sayılı BK’nın 410 ve devamı ile 6098 sayılı TBK 526 ve devamı maddeleri gereğince gerçekleştirdiği ve iş sahibi yararına olan iş ve imalât bedelini vekâletsiz iş görme hükümlerine göre yapıldığı yıl mahalli piyasa rayiçlerine göre talep edebilir.
  • Bu durumda, mahkemece konusunda uzman teknik bilirkişiden dosya kapsamındaki mevcut deliller ve fatura kapsamına göre davacının sözleşme ilişkisi olmaksızın gerçekleştirdiği iş ve imalâtların davalı iş sahibi yararına olup olmadığı, yararına ise yapıldığı yıl mahalli piyasa rayiçleriyle bedeli konusunda rapor alınarak sonucuna uygun bir karar verilmesi,
  • Alacağın varlığı ile miktarı yapılan yargılama ve alınacak bilirkişi raporu ile saptanacağından koşulları oluşmayan icra inkâr tazminatı isteminin reddine karar verilmesi gerekir.

 

Yukarıda tarih ve numarası yazılı bozmaya uyularak verilen hükmün temyizen tetkiki davalı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dosyadaki kağıtlar okundu gereği konuşulup düşünüldü:

- K A R A R -

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!


ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
vekalet vekaletsiz iş görme vekaletsiz iş görme kamu ihale kamu ihale kanunu sözleşme onarım tbk iş sahibi piyasa rayiçleri
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları