ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Hukuki Anlam Ve Sonucunu Algılayıp Algılayamama

26-09-2020 - 725

Hukuki Anlam Ve Sonucunu Algılayıp Algılayamama


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 6. Ceza Dairesi
2017/3827
2020/321
2020-02-04

Özet:

  • Sanıkların, üzerlerine atılı yağma suçunu oluşturan fiillerinin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp algılayamadıkları ve/veya davranışlarını yönlendirme yeteneklerinin yeterince gelişmiş olup olmadığı yönünde usulüne uygun rapor alınmadan, soruşturma aşamasında alınan ve “Sanıkların işledikleri ‘hakaret ve tehdit suçları’ yönünden ceza sorumluluklarının bulunduğuna” ilişkin Adli Tıp Kurumu Antalya Şube Müdürlüğünün raporları ile yetinilerek, yargılamaya devamla yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.

 
Yerel Mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle; başvurunun nitelik, ceza türü, süresi ve suç tarihine göre dosya görüşüldü:

Diğer temyiz itirazları yerinde görülmemiştir.

Ancak;

Suç tarihinde 12-15 yaş grubunda bulunan sanıklar ... ve ... hakkında düzenlenen 19/12/2012 günlü iddianame ile Antalya 1. Çocuk Mahkemesinin 2012/303 esas sayısına kayıtla hakaret ve tehdit suçları yönünden açılan kamu davasının yargılamasını yürüten Mahkeme tarafından, iddia konusu eylemlerin yağma suçunu oluşturma ihtimalinden bahisle verilen 17/09/2013 gün ve 2013/1014 sayılı görevsizlik kararı ile dava dosyasının Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildiği;

Sanıkların, üzerlerine atılı yağma suçunu oluşturan fiillerinin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp algılayamadıkları ve/veya davranışlarını yönlendirme yeteneklerinin yeterince gelişmiş olup olmadığı yönünde usulüne uygun rapor alınmadan, soruşturma aşamasında alınan ve “Sanıkların işledikleri ‘hakaret ve tehdit suçları’ yönünden ceza sorumluluklarının bulunduğuna” ilişkin Adli Tıp Kurumu Antalya Şube Müdürlüğünün 17/12/2012 gün ve 2012/21223- 21224 sayılı raporları ile yetinilerek, yargılamaya devamla yazılı şekilde karar verilmesi,

Bozmayı gerektirmiş, sanıklar ... ve ... savunmanlarının temyiz itirazları bu bakımdan yerinde görülmüş olduğundan, hükümün açıklanan nedenle tebliğnameye aykırı olarak BOZULMASINA, 04/02/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

kaynak: (www.corpus.com.tr) 

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
Hukuki Anlam Sonucunu Algılayıp Algılayamama
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları