ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Gaziantep BİM 5. İDD 2019/3494 E. 2020/823 K.

23-10-2021 - 316

Gaziantep BİM 5. İDD 2019/3494 E. 2020/823 K.


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Özet:

Dava, gümrük muayene memurunun İl Gümrük Müdürlüğünde görev yaptığı dönemde görevi gereği yaptığı ve yapmadığı işlemler ile ihracat kaçakçılığı eylemlerine aktif bir şekilde iştirak ettiği, gerekli icra vasıtalarının oluşturulmasına katkı sağladığından bahisle Devlet memurluğundan çıkarılma cezasıyla tecziye edilmesine ilişkin kararın iptali istemiyle açılmıştır. Dava konusu işlemin sebebi olarak gümrük memuruna atfedilen eylemler nedeniyle gümrük memuru hakkında adli soruşturma açıldığı, soruşturmanın Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma dosyası üzerinden yapılmakta olduğunun anlaşılması karşısında, idare mahkemesince ceza soruşturması veya kamu davası açılması halinde ceza yargılaması sonunda verilecek kararın beklenip, uyuşmazlığın maddi gerçeğe uygun bir gerekçeyle çözüme ulaşılması gerekirken, bu husus gözardı edilerek verilen kararın hukuka uygun bir sonucu ifade etmeyeceği anlaşılmıştır. Bekletme kararı verildikten sonra uyuşmazlığın ceza soruşturması sonunda verilecek kararda tespit edilecek maddi gerçeğe uygun ve yeterli gerekçelerle çözümünü teminen, dava dosyasının İlk Derece Mahkemesine gönderilmesi gerekmektedir.

İSTEMİN ÖZETİ: Malatya İdare Mahkemesi'nce verilen 15/03/2019 tarih ve E: 2018/697 K: 2019/307 Sayılı kararın istinaf yoluyla incelenerek kaldırılması istenilmektedir.

SAVUNMANIN ÖZETİ: Davacı A. A. tarafından gerçekleştirilen fiziki muayene aşamasında eşyaların birim ağırlık yönünden beyan edilen toplam ağırlık bilgilerinde v......

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!


ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları