ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Faillik - Uyuşturucu Madde Ticareti Yapma

26-09-2020 - 1097

Faillik - Uyuşturucu Madde Ticareti Yapma


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 10. Ceza Dairesi
2017/1340
2020/19
2020-01-08

Özet:

  • Sanığın uyuşturucu madde satın almak isteyen kişi ile uyuşturucu maddeyi satan inceleme dışı diğer sanığın irtibatını sağlayarak alışveriş sırasında da yanlarında bulunmak suretiyle TCK'nın 37/1. maddesi anlamında, "fail" olarak suça iştirak ettiği gözetilmeden TCK'nın 39. maddesi gereğince yardım eden sıfatındaki kişi olarak nitelendirilerek eksik ceza tayini, aleyhe temyiz olmadığından bozma nedeni yapılmamıştır.

 
Mahkeme : KAYSERİ 2. Ağır Ceza Mahkemesi

Suç : Uyuşturucu madde ticareti yapma

Hüküm : Mahkûmiyet

Dosya incelendi.

GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ :

Sanığın uyuşturucu madde satın almak isteyen ... ile uyuşturucu maddeyi satan inceleme dışı diğer sanık ...’in irtibatını sağlayarak alışveriş sırasında da yanlarında bulunmak suretiyle TCK'nın 37/1. maddesi anlamında, "fail" olarak suça iştirak ettiği gözetilmeden TCK'nın 39. maddesi gereğince yardım eden sıfatındaki kişi olarak nitelendirilerek eksik ceza tayini, aleyhe temyiz olmadığından bozma nedeni yapılmamıştır.

11.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Anayasa Mahkemesinin 08.10.2015 tarih ve 2014/140 esas, 2015/85 sayılı kararı gözetilerek, sanık hakkında 5237 sayılı TCK'nın 53. maddesinin 1 ve 2. fıkraları ile 3. fıkrasının 1. cümlesinin uygulanmasının infaz aşamasında dikkate alınması mümkün görülmüştür.

Bozmaya uyulduğu, yargılama sürecindeki işlemlerin yasaya uygun olarak yapıldığı, delillerin gerekçeli kararda gösterilip tartışıldığı, vicdanî kanının dosya içindeki belge ve bilgilerle uyumlu olarak kesin verilere dayandırıldığı, eylemin sanık tarafından gerçekleştirildiğinin saptandığı, eyleme uyan suç tipi ile eleştiri dışında yaptırımların doğru biçimde belirlendiği anlaşıldığından; sanık müdafiinin yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle, hükmün ONANMASINA, 08/01/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

kaynak:(www.corpus.com.tr)

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
Faillik Uyuşturucu Madde Ticareti Yapma
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları