ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Erzurum BİM 2. İDD 2016/1034 E. 2017/99 K.

23-10-2021 - 269

Erzurum BİM 2. İDD 2016/1034 E. 2017/99 K.


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Özet:

Dava; şirket bünyesinde görev yapmakta iken Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilen ve akabinde İl Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü emrine atanan davacı tarafından, Bakanlar Kurulu Kararı ile Yüksek Planlama Kurulu Kararları uyarınca tarafına ek ödeme ödenmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin idare işleminin iptali ile hak ettiği ek ödeme miktarının idareye başvuru tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte maaşına ilave edilmek suretiyle ödenmesine karar verilmesi istemiyle açılmıştır. Davanın belli parayı içeren idari işlemlere karşı açılan bir iptal davası niteliğinde olmaması nedeniyle İdare Mahkemesi'nce heyet halinde karar verilmesi gerekirken, yasa hükmüne aykırı bir şekilde uyuşmazlığın tek hakim tarafından çözümlenerek karar verildiğinden bu yönüyle itiraza konu kararda hukuki isabet görülmemiştir. Nitekim, benzer uyuşmazlıklara ilişkin değişik idare mahkemelerinde açılan davaların heyet halinde çözümlenip karara bağlandığı temyiz incelemelerinin de Danıştay Beşinci Dairesince yapıldığı görülmektedir. İdarenin karar düzeltme isteminin kabulü gerekmektedir.

Dava; … A.Ş. bünyesinde görev yapmakta iken 4046 Sayılı Kanun'un 22. maddesi uyarınca 29.06.2010 tarihinde Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilen ve akabinde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Van Tapu Kadastro 15. Bölge Müdürlüğü emrine atanan davacı tarafından, Bakanlar Kurulu Kararı ile Yüksek Planlama Kurulu Kararları uyarınca ......

Kararın devamını okuyabilmeniz için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekiyor. www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir!


ÜYE GİRİŞİ YAP ÜCRETSİZ ÜYE OL


www.kararmatik.com'a üyelik ücretsizdir ve HER ZAMAN da ücretsiz olacaktır!

Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları