ArabicAzerbaijaniEnglishFrenchGermanRussianSpanishTurkish

Çocuğu Öldürmeye Teşebbüs - Duruşmadan Haberdar Edilme

21-09-2020 - 707

Çocuğu Öldürmeye Teşebbüs - Duruşmadan Haberdar Edilme


Bu kararı Favorilerinize Eklemek veya Kopyalayabilmek için giriş yapın veya üye olun
Yargıtay 1. Ceza Dairesi
2020/863
2020/1363
2020-06-17

Özet:

  • Sanık hakkında; mağduru nitelikli öldürmeye teşebbüs suçundan açılan kamu davasında, 6284 sayılı Kanunun 2/1-d ve 20/2. maddeleri uyarınca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu suçun zarar göreni olduğu, bu sıfatının gereği olarak CMK'nin 233 ve 234. maddeleri gereğince kovuşturma evresinde sahip olduğu davaya katılma ve öteki haklarını kullanabilmesi için duruşmadan haberdar edilmesi gerektiği halde, usulen dava ve duruşmalar bildirilmeden, davaya katılma ve CMK'nin mağdur ve katılanlar için öngördüğü haklardan yararlanma olanağı sağlanmadan yargılamaya devam edilerek hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.

 

Mağdur ... ile velisinin sanık hakkındaki şikayetlerinden vazgeçmeleri ve usulüne uygun şekilde davaya katılma isteğinde bulunmamaları nedeniyle, hükmü temyize hak ve yetkileri bulunmadığından, mağdur vekilinin temyiz isteğinin CMUK'un 317. maddesi uyarınca REDDİNE karar verilmiştir.

Mahalli mahkemece verilen hükmün 5271 sayılı CMK'nin 35/2, 260, 6284 sayılı Kanunun 2/1-d ve 20/2. maddeleri gözetilerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına tebliği üzerine, anılan Kurum vekili tarafından da temyiz edildiği anlaşılmakla, dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Sanık ... hakkında; mağdur ...'ı nitelikli öldürmeye teşebbüs suçundan açılan kamu davasında, 6284 sayılı Kanunun 2/1-d ve 20/2. maddeleri uyarınca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu suçun zarar göreni olduğu, bu sıfatının gereği olarak CMK'nin 233 ve 234. maddeleri gereğince kovuşturma evresinde sahip olduğu davaya katılma ve öteki haklarını kullanabilmesi için duruşmadan haberdar edilmesi gerektiği halde, usulen dava ve duruşmalar bildirilmeden, davaya katılma ve CMK'nin mağdur ve katılanlar için öngördüğü haklardan yararlanma olanağı sağlanmadan yargılamaya devam edilerek yazılı biçimde hüküm kurulması,

Bozmayı gerektirmiş; suçtan zarar gören ... vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmekle, sair yönleri incelenmeyen hükmün öncelikle bu sebepten dolayı tebliğnamedeki düşünceye kısmen uygun olarak BOZULMASINA, 17.06.2020 gününde oy birliğiyle karar verildi.

kaynak: (www.corpus.com.tr) 

KARARI YAZDIR


Aşağıdaki arama terimleri ile ilgili kararlara etiketlere tıklayarak ulaşabilirsiniz :
çocuğu öldürmeye teşebbüs duruşmadan haberdar edilme
Bu kararı Favorilerinize Eklemek için giriş yapın veya üye olun

Bu kategorideki diğer İçtihatlardan bazıları